Nem egy vadászrepülő, de...
Sőt nem is madár Ő, hanem hazánk legnagyobb bogara a
Nagy szarvasbogár (lucanus servus).
A cím nem túlzó, sőt akinek már volt szerencséje repülés közben látni ezt a csodálatos élőlényt, az meggyőződhetett róla, hogy inkább tréfás mint sebes a repülése. A hímek repülés közbeni testhelyzete szinte teljesen függőleges. Csodálatos szarva, amely a bogár rágója akár a testük méretének felét is elérhetik. A szarvakat csak a hímek viselik és így akár a 8,5 cm es nagyságot is elérhetik, a nőstények jóval kisebbek. A szarvak csak az egymás közti küzdelemben játszanak szerepet, zsákmányejtésre nem használják.
Na így repülök!!
Majd jókat császkálok a levelek és növények között.
Veszélyeztetett faj!!
2010. szeptember 30., csütörtök
2010. szeptember 18., szombat
Madárfiókák és szüleik a kertben IV.rész
Kék cinege (Parus caeruleus)
A nyár elmúltával, ahogy a kert madarai egyre ritkábban tűnnek fel, egy re inkább várjuk a nem is oly soká benépesülő etetők látványát. Nagyot nem tévedek ha azt mondom, hogy ezen etetőknek egyik, ha nem a legkedvesebb vendége a kék cinege. Picinyke termetével, rámenőségével, bátorságával és nem utolsó sorban kedves megjelenésével szinte mindenkit rabul ejt. Az én lányaim legnagyobb kedvencei a kis álarcos csöpség.
Nemrégiben egy borongós reggelen pillantottam meg az ágak között 3 kedves fiókát. Sajnos az örökmozgókról a borús időben nem sikerült a legjobb felvételeket készíteni, de azért remélem mindenki szívét kissé megmelengeti.
A képen jól látszik a fiatalon is megtalálható és oly jellemző álarc, bár kék tollainak színezete még elég fakó.
2010. szeptember 4., szombat
Halászsas a Vörös-tenger felett!
Halászsas (Pandion haliaetus)
Ha az irigykedésnek vannak fokozatai, akkor csütörtökön én Miklós barátomra hiper-szuper irigy voltam. Találkozásunkor alig néhány órája értek haza egyiptomi nyaralásukból ,ez még nem is lenne akkor szenzáció, de első mondatával hihetetlen kíváncsivá, majd iriggyé tett. A monitor elé invitált és megmutatta képekben találkozását egy fenséges halászsassal. El voltam ámulva a képek láttán, szinte nem hittem a szememnek, hogy egy ilyen ritka és csodálatos madarat, ily közelről sikerült megfigyelni.
A halászsas a halászsasfélék egyetlen képviselője. Szinte egész Európában előfordul, így hazánk nagyobb vizeinél is fel-feltűnik, de költeni sajnos csak más országokban szokott. Az európai madarak Afrikában telelnek, de a Vörös-tengernél saját állandó populáció található. Érdekességként, Egyiptom címere egy sas.
A képeken jól megfigyelhetjük pompázatos tollazatát a sasokra jellemző erős nagy csőrt és a zsákmány elejtéshez elengedhetetlen hatalmas karmokat. Szárnyai is a víz feletti repüléshez alkalmazkodtak az evolúció során, a sasok széles szárnyaival ellentétben a halászsasoké keskenyebb a hatékonyabb repülés érdekében.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
Gyurgyalag pár
